Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Jelentősen csökkent a magyarellenes hangulat Romániában.
Az Avangarde nevű román közvélemény-kutató cég szerda este ismertette legújabb felmérését, amelyben azt vizsgálták, hogyan viszonyulnak a románok a világ vezető hatalmaihoz, illetve a szomszédaikhoz. Némi meglepetésre kiderült, hogy a románok legnagyobb félelme immár nem a magyar invázió.
A románok legjobban az orosz fenyegetéstől tartanak
Arra a kérdésre, hogy a felsorolt országok közül melyiket tartják Romániára nézve a legnagyobb fenyegetésnek, a válaszadók 24 százaléka Oroszországot jelölte meg, míg a másodikon 1Németország áll, míg Magyarország hat százalékkal a harmadik ezen a listán.
„Hogy pontosan miért, ez érdekes kérdés – talán mert szembeszegült az Egyesült Államokkal az Oroszországgal közösen épített Északi Áramlat 2 gázvezeték megépítése kapcsán” – vélekedik a Főtér.
A „legjobbnak tartott szomszédokat” is megnézték ezen a listán. Az első helyen természetesen Moldova végzett 45 százalékkal, a második Bulgária lett 11 százalékkal, a harmadik Szerbia 8 százalékkal. Magyarország a maga 4 százalékával ezúttal megelőzi Ukrajnát, amely csupán a válaszadók 2 százaléka szerint számít a románok jó barátjának. A Főtér szerint ennek oka az ukrán vezetés azon politikája, mely mostanában nem csupán a kárpátaljai magyarságot, dea bukovinai románságot is hasonlóan sújtja.
Világszinten Románia legjobb barátja az Egyesült Államok
Legalábbis ezt állítja a válaszadók 26 százaléka, míg érdekes módon a második helyen ezen a listán is Németország áll, 19 százalékkal. Moldova itt már csak a harmadik 10 százalékkal, melyet Nagy-Britannia (5), Oroszország (3) és Franciaország (2) követnek.
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy mit választana Románia a jelenlegi szövetségesei helyett, 52 százalék az EU-tagságot választaná és csak 19 százalék változtatná meg ezt az Egyesült Államokkal fenntartott stratégiai partnerségre. Hasonlóképpen az EU- és a NATO-tagság között, előbbire 49, utóbbira pedig csak 23 voksolna, míg a többség vagy nem tudott, vagy nem akart válaszolni – emelte ki a Főtér.
Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement